PLIKI COOKIES Dowiedz się więcej

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki

Rozumiem, ukryj komunikat

Dalejsienieda, czyli motocyklem z Druskiennik do Szanghaju 80 lat później...

24-06-2014 admin
4 193 wyświetleń
fb g+ twitter
  • Global rating average: 0.0 out of 5
  • 0.0
  • 0.0
  • 0.0
  • 0.0
  • 0.0
6

Mało kto wie, że to właśnie Polacy w latach 1934-1936 przetarli szlak motocyklowy do Chin, rozpoczynając swą podróż w Druskiennikach. Ta niesamowita i jakże trudna wyprawa państwa Bujakowskich została spisana w formie pamiętników. Dzisiaj Aśka i Daniel z Poznania ruszają w ślad za nimi...

Aśka i Daniel, jadąc śladami Państwa Bujakowskich, pragną zwrócić uwagę na wyczyn rodaków sprzed 80ciu lat, którzy dotarli na motocyklu z Druskiennik do Szanghaju. Jak każda historia, tak i ta miała swój początek...

C:\Users\deXsign\Desktop\szanghaj\Powerbike\DSCN3758.jpg

To było parę lat temu i wydarzyło się w miejscu, do którego oboje od najmłodszych lat uciekali, odetchnąć od miejskiego zgiełku. W całą historię wybuchu uczucia wgłębiać się nie będziemy, bo każdy twierdzi, że to właśnie 'ta jego' jest niepowtarzalna. Jako bezstronny narrator, czuję się w obowiązku poinformować tylko, że ta konkretna akurat jest. Jakkolwiek sprawa się nie potoczyła, skąd On się tam wziął i jak to wszystko było, niech nurtuje ciekawskie umysły. Najważniejsze, że na podwórku, w miejscu ich pierwszego wspólnego uśmiechu, stały dwie siostry - Yamaszki DT. Maszyny, o których rodzie On niejednokrotnie słyszał i wielokrotnie marzył.

F:\Zdj\DSCF0413.JPG

Następnego dnia, po długiej wymianie poglądów przy nocnym ognisku, Ona pokazała mu, jak w piaszczysty zakręt się składać i jak przez zwalone drzewa przepchnąć dziarskie DT-tki. Tego dnia, w jego sercu kiełkować zaczęły dwa miłosne kłącza. I choć oba doczekały się zwieńczenia, to jednak, to podlewane oktanami, wyraźnie szybciej. Na szczęście oba okazały się owocne.

Tym sposobem, już po jego egzaminie kat.A (ale jeszcze bez oficjalnie wydanego kartonika...) pojechali na pierwszą wspólną podróż. Połączyli zainteresowania i podczas 16 dniowych wojaży po najwyższej części Europy - Alpach - On pokazywał jej wspinaczkę, Ona moment żyroskopowy dwóch kół.

G:\foty\transalp moto climbing trip\Zdjęcie0305.jpg

G:\foty\transalp moto climbing trip\Zdjęcie0307.jpg

G:\foty\2011dolomity_1\DSC02741.jpg

Dodać należy, że oprócz liny, namiotu i ekspresów wspinaczkowych, spakowana na maszyny była też książka pt: "Mój Chłopiec Motor i Ja. Z Druskiennik do Szanghaju 1934-1936". Książka, która rozjaśniła umysł i zapoczątkowała myśl, żeby przedłużyć tę motocyklową włóczęgę. Szybka, jak na ich skromne możliwości, kalkulacja pokazała, że w sierpniu 2014 roku przypada 80. rocznica wyjazdu Państwa Bujakowskich na wyprawę motocyklem do Szanghaju.

C:\Users\deXsign\Desktop\szanghaj\strona\Zdjęcia od Łukasza\bujakowska_front_ok.jpg

Postanowili, że uczczą pamięć o rodakach, próbując powtórzyć ich trasę współcześnie. Pomysł, jak prosty i błyskotliwy wydawał się być wtedy nad rzeką w okolicy Triglavu, tak zaczął piętrzyć mury przy pierwszej próbie podjęcia kroków ku jego realizacji. Stracili część zapału. Wtedy Ona postanowiła podjąć próbę decydującą o dalszych krokach: "Napiszmy do Łukasza Wierzbickiego, autora książki, zobaczymy co powie."  Napisali, a Łukasz odpowiedział błyskawicznie: "Czekałem na tego maila dwa lata! spotkajmy się." Tak zrobili. Wsiedli w samochód, pod pachą mieli wino. Opowiadań o tym, jak w ręce Łukasza Wierzbickiego trafiły dzienniki napisane przez Halinę Bujakowską, odnalezione po 70ciu latach w skrzyni na strychu, nie było końca. Wracając do domu, wiedzieli, że nie ma odwrotu.

Od tego czasu, każdą wolną chwilę poświęcali na czytanie, pisanie, dzwonienie, rozpoznawanie tematu. Trasa sprzed 80 lat wiodła przez kraje południowej Azji: Syrię, Irak, Pakistan, Indie, Birmę aż do Chin. Piękne trasy, każdy kraj to ogromna przygoda. Tym bardziej, że chcieli szukać śladów po tamtej podróży sprzed 80 lat. Niestety, okazało się, że koszty przebycia tej trasy współczenie, znacznie przewyższają możliwości ich budżetu domowego. Postanowili iść drogą (tak długo krytykowaną podczas swoich poprzednich wypraw w różne zakątki świata), która polegała na znalezieniu wsparcia finansowego. Nie udało się zdobyć odpowiednich funduszy, ale wyprawa została nagłośniona, dzięki czemu o historii Bujakowskich dowiedziało się kilka nowych osób i co najważniejsze, w międzyczasie poznali wielu wspaniałych, chętnych do pomocy ludzi. Wśród nich znajduje się ekipa Motorismo - która zaoferowała odzież i akcesoria motocyklowe po bardzo preferencyjnych cenach.

F:\Zdj\DSCF0419.JPG

Ostatecznie, parę tygodni temu, podjęli decyzję o podziale całej trasy na kilka etapów, które chcą zrealizować w kolejnych latach. W tym roku, 19. sierpnia odbędzie się oficjalny start z Druskiennik (Litwa), skąd wyruszali również Halina i Stach Bujakowscy. Planują na Hondach NX650 Dominator, dojechać śladami rodaków przez Bałkany i Turcję do granicy z Iranem, następnie odbiją na północ, pojadą zobaczyć góry Tien Shan w Kirgistanie i wrócą do kraju przebywając 15 000km.

F:\Zdj\DSCF0449.JPG

F:\Zdj\DSCF0443.JPG

Pozostała część trasy musi niestety poczekać. Po powrocie chcą odświeżyć maszyny i skupić się na kompletowaniu funduszy na kolejną część wyprawy, prowadzącą przez Iran, Pakistan, Indie, Birmę i Chiny. Zapraszamy na www.dalejsienieda.com!

F:\Zdj\DSCF0397.JPGF:\Zdj\DSCF0365.JPG

Tak to się zaczęło...

 

 

C:\Users\deXsign\Desktop\szanghaj\strona\logoTRASEO.jpg

powerbike-ebook-mini
Jeśli planujesz podróż motocyklem teraz lub
w przyszłości, koniecznie przeczytaj bezpłatnego ebooka „Motocyklem bezpiecznie. 19 praktycznych wskazówek i porad doświadczonych podróżników”.
Pobierz ebooka

Artykuły promowane

Zdjęcie newsa
Salony Motorismo zapraszają na jesienną wyprzedaż odzieży i akcesoriów ...
-
Czytaj więcej >
Zdjęcie newsa
Motorismo Assistance to zupełnie darmowy, innowacyjny program wsparcia i...
-
Czytaj więcej >
Zdjęcie newsa
Zapraszamy do Salonów Motorismo, gdzie już dostępna jest nowa, jesienna ...
-
Czytaj więcej >
Zdjęcie newsa
Wybierając się w motocyklową podróż, musisz zabrać ze sobą dużo więcej r...
-
Czytaj więcej >
Zdjęcie newsa
Lato to czas wyjazdów. Przeważnie większość motocyklistów woli jeździć s...
-
Czytaj więcej >
Zdjęcie newsa
Marka HJC przygotowała dla motocyklistów nowy model kasku szczękowego na...
-
Czytaj więcej >
Zdjęcie newsa
SW MOTECH to jeden z czołowych dostawców akcesoriów motocyklowych. Ma w ...
-
Czytaj więcej >
Zdjęcie newsa
Ostatnia, czwarta część video-poradnika, tym razem na temat tego dlaczeg...
-
Czytaj więcej >
Zdjęcie newsa
Held świetnie leży, dobrze skrojone i dopasowane ciuchy to znak szczegól...
-
Czytaj więcej >
Zdjęcie newsa
Dla wszystkich fanów nowinek salony Motorismo przygotowały nie lada grat...
-
Czytaj więcej >
Motorismo on Facebook